PushOver implementasyonu ile bloga yorum geldiğinde push notification

0 dakikada yazıldı

24694 defa okundu

Düzenle

Push Notificationlar malumunuz artık epey popüler :) Ben de bir süredir IFTTT ile beraber PushOver kullananlardanım. IFTTT zaten efsane bir site ve hizmet. Kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. Çoğu farklı servisi birbiri ile bağlayıp ilginç otomasyonlar yaratmanızı sağlayacaktır. PushOver ise basit hale ile developerlara High Level bir Push Notification altyapısı sunuyor. Sadece notification alıp gösteren birer iOS ve Android appleri var. Siteye kaydolup bu app'i yükledikten sonra doğrudan cihazlarınıza Push Notification gönderebilir hale geliyorsunuz ve bunu basit bir API call ile veya sistemin size vereceği özel bir mail adresine mail atarak bile yapabiliyorsunuz. Örneğin benim Visual Studio Online Status blogunun RSS'indeki yenilikleri bana Push Notification olarak gönderen bir IFTTT Recipe'ım var :) Böylece sistem maintance'ı vs olduğunda bana anında Push Notification geliyor.

PushOver'ı ürünlerinize bile entegre edebilirsiniz. PushOver üzerinden App Registration seçeneği var. Bu şekilde tanımlandığında herhangi bir App PushOver üzerinden Notification yollayabilir hale gelebiliyor. Tabi notification yollayacağınız kişilerin de ID'leri gerekiyor ki bunu da zaten PushOver hesabı olan kullanıcılar uygulamanıza bu bilgileri vererek tamamlayabilirler. Ben geçenlerde bu sistemi blogumdaki yorumlara ekleme kararı aldım :) Bloguma yorum geldiğinde bana zaten mail geliyor ama itiraf ediyim o mailleri Exchange'de bir kural ile ayrı bir klasöre alıyorum. Mailin yanı sıra bir de telefonuma Push Notification gelse çok daha hızlı tepki verebilirim diye düşündüm. Mail'i de bir backup kuyruğu olarak tutmuş olurum. Böylece notification fail olursa çok dert olmaz.

Pushover ana
sayfa...Pushover ana sayfa...

PushOver'a kaydolduktan sonra ana sayfada hemen kendi UserKey'inizi bulabilirsiniz. Bu sizin hesabınıza Push Notification gönderirken bir uygulamanın kullanması gereken keyin ta kendisi. Sol altta ise "Register an Application" düğmesini görüyorsunuz. İşte orası da benim örneğimde blogumu bir Push Notification göndericisi olarak tanımlayacağım yer. Uygulamanızı tanımlarken sadece birkaç basit data soruluyor.

Blogum PushOver'da app olarak
tanımlandı.Blogum PushOver'da app olarak tanımlandı.

Tanımlama işlemi bittikten sonra uygulamanıza ait API Token'ı da almış oluyorsunuz. İşte bu API Token da bizim Push Notification göndermek için kullanacağımız anahtar olacak. Böylece PushOver tarafındaki tüm ayarlarımızı bitirdik. Artık ben de bloga geçip yorum geldiğinde PushOver API'ına gerekli bilgilerin gönderilmesini sağlayabilirim.

[VB]

Public Shared Function SendSelfPushNotification(Message As String, Title As String, \                                                 URL As String, URLTitle As String)\     Dim Parameters = New NameValueCollection() From {\         {"token"ConfigurationManager.AppSettings("PushOverToken")},\         {"user"ConfigurationManager.AppSettings("PushOverUserKey")},\         {"message", Message},\         {"url", URL},\         {"url_title", URLTitle},\         {"title", Title}}\ \     Dim client As New WebClient()\     Try\         client.UploadValues("https://api.pushover.net/1/messages.json", Parameters)\     Catch ex As Exception\ \     End Try\ End Function

İşte yukarıdaki gibi basit bir kod işimizi görecektir. PushOver endpointine benim senaryomda gerekli tüm parametreleri gönderiyorum. WebClient geriye 200 dönmezse exception throw edecek. Ben o exceptionı es geçmeyi tercih ettim çünkü zaten yorumlar bana mail olarak da geliyor ve o tarafta bir kuyruk / retry mantığım var blogda. Push Notification'larda biraz tembel davranıp "Gittiyse gitmiştir" diyerek es geçiyorum farklı senaryoları :)

PushOver ile notificationlar
gelirken.PushOver ile notificationlar gelirken.

Yukarıdaki muhteşem GIF çalışmam içerisinde :) PushOver'a gelen örnek bir notificationı görebilirsiniz. Notification geldikten sonra App açılıyor ve app içerisinde de notificationın detaylarına tıkladığımızda API Request'inde verdiğimiz bir linki de ekleyebiliyoruz. Ben bu senaryoda blogumda o linkin bulunduğu sayfaya one-time bir token ile beni otomatik admin olarak login yapan linki yerleştirdim. Böylece o linke tıkladığımda doğrudan yorumu modere edebileceğimiz bir web sayfası açılmış oluyor.

Pushover sayesinde gerçekten kolay bir şekilde pratik Push Notification entegrasyonları yapmak mümkün. Örneğin bir diğer örnek senaryo da şirketinizdeki bazı uygulamalara eklediğiniz monitoring warning e-mailleri vs olabilir :) Hayal gücünüzü kullanın :) Görüşmek üzere.