Blob Storage'da Snapshot Kullanımı

0 dakikada yazıldı

28477 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.5 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Blobların en sevdiğimiz özelliklerinden biri blob başına snapshot alabiliyor olmamız :) Sınır yok, istediğiniz kadar snapshot alabilirsiniz :) (yeter ki parasını ödeyin) Şaka bir yana SnapShot almanın kolaylığı ve "yedekleme" amaçlı olarak süper faydalı olmasın geliştireceğiniz uygulamalara eminim ki ciddi katma değer sağlayacaktır.

[C#]

CloudStorageAccount account = 
    CloudStorageAccount.FromConfigurationSetting("blobConnection");
CloudBlobClient blobClient = account.CreateCloudBlobClient();
CloudBlobDirectory directory = blobClient.GetBlobDirectoryReference("dosyalar/resimler");

var BirBlob = (CloudBlob)directory.ListBlobs().Take(1).SingleOrDefault();
Response.Write(BirBlob.Uri + "<br/>");

var snapshot = BirBlob.CreateSnapshot();
var uri = BlobRequest.Get(snapshot.Uri, 0, 
          snapshot.SnapshotTime.Value, null).Address.AbsoluteUri;
Response.Write(uri);

Yukarıdaki kod içerisinde basit bir blob bulduktan sonra hemen üzerinden CreateSnapshot metodunu çağırıyoruz. Metodu çağırdığımız anda aslında artık blobun snapshot'ı yani bir kopyası tarihin tozlu raflarında yerini almış oluyor :) Blobun snapshot'ına direk ulaşmak isterseniz ancak SnapshotTime üzerinden snapshot'ın alındığı tarihi kullanarak ilerleyebiliyorsunuz.

Alınan bir snapshot'ın
URL'i.Alınan bir snapshot'ın URL'i.

Güzel, bir snapshot yarattık ve belli ki ona ulaşabiliyoruz. Fakat ya bir blob'un birden çok snapshot'u alınmışsa? Onlara nasıl ulaşırız? İşte bu noktada klasik blob listeleme senaryosunda geri dönüyoruz. Normal blobları listelermiş gibi ilerlerken ek olarak SnapShot'ların da listelenmesi için bir parametre göndermemiz yeterli oluyor.

[C#]

CloudStorageAccount account = 
  CloudStorageAccount.FromConfigurationSetting("blobConnection");
CloudBlobClient blobClient = account.CreateCloudBlobClient();
CloudBlobDirectory directory = blobClient.GetBlobDirectoryReference("dosyalar/resimler");

var BirBlob = (CloudBlob)directory.ListBlobs().Take(1).SingleOrDefault();
Response.Write(BirBlob.Uri + "<br/>");

var snapshots = directory.ListBlobs(new BlobRequestOptions()
  {
    BlobListingDetails = BlobListingDetails.Snapshots,
    UseFlatBlobListing = true
  }).Where(item => 
      ((CloudBlob)item).SnapshotTime.HasValue && 
      item.Uri.Equals(BirBlob.Uri))
.ToList<IListBlobItem>();

foreach (CloudBlob item in snapshots)
{
  var uri = BlobRequest.Get(item.Uri, 0,
    item.SnapshotTime.Value, null).Address.AbsoluteUri;
  Response.Write(uri + "<br/>");
}

Yukarıdaki kod içerisinde ListBlobs'a verdiğimiz BlobRequestOptions içerisinde BlobListingDetails'a Snapshots değeri verilmiş durumda. Böylece aldığımız listede tüm snapshotlar da bulunacak. Tabi bunun üzerine bir de elimizdeki Blob'un SnapShot'ına ihtiyacımız olduğu için Uri'lerin aynı olup olmadığını ve SnapshotTime ile de Blob'un normal bir blob mu yoksa SnapShot mı olduğunu kontrol ediyoruz. Böylece istediğimiz bir blobun SnapShot listesini alabiliyoruz.

Doğal olarak bu noktadan sonra artık SnapShot'lar da birer blob oldukları için SnapShot silme işlemini de normal bir blob siler gibi yapabiliyoruz ama ufak bir sorun var :) O da normal şartlarda SnapShot'ı olan bir ana blobun SnapShot'ların hepsi silinmeden silinemiyor olması. Bunun için SnapShot listesi alıp for'la gezip tek tek SnapShot silmeye gerek yok ;)

[C#]

BirBlob.DeleteIfExists(new BlobRequestOptions()
{
  DeleteSnapshotsOption = DeleteSnapshotsOption.IncludeSnapshots
});

Yukarıdaki gibi silme işlemine de BlobRequestOptions'da IncludeSnapshots derseniz işlem tamamdır. Blob silindiğinde beraberinde tüm snapshotlar da silinecektir.

[C#]

BirSnapshot.CopyFromBlob(BirBaskaBlob);

Eğer ki bir SnapShot Blob'unu alıp bir başka bloba kopyalamak isterseniz yukarıdaki kod yardımcı olabilir. Unutmayın ana blobları kopyalarken SnapShot'lar taşınmaz ve kopyalanmaz. Snapshot her zaman ilk yaratılığı bloba bağlıdır.

Birkaç detay...

SnapShotların çalışma şeklini bilmek ne için ne kadar para ödeyeceğinizi bilmek adına da önemli. Bir SnapShot aldığınızda eğer SnapShot yapıldıktan sonra Blob'da değişiklik olmadıysa ek bir ücret ödemiyorsunuz. Özetle aslında sadece değişen Block veya Page için SnapShot'larda para ödersiniz. Fakat ufak bir uyarı :) eğer SnapShot'lar sizin için çok önemliyse ve çok kullanacaksanız StorageClient ile beraber gelen UploadFile, UploadText, UploadStream veya UploadByteArray gibi metodları kullanmayın. Bu metodlar upload esnasından tamamen sıfırdan upload yaptıkları için tüm page'ler veya block'lar değişiyor ve bu da sıfırdan bir snapshot almış olmak anlamına geliyor. Nitekim bu şekilde de ilerlenebilir ama bilerek ilerlemekte fayda var :) Bahsettiğimiz metodların kullanımları kolay ama SnapShot'ta da ufak bir dezavantajları var. Eğer böyle kullanacaksanız tavsiyem SnapShot'larınızı doğru yönetin ki gereksiz yere binler SnapShot durmasın kenarlarsa.

SnapShot'ları çok yoğun kullanacaksanız ideal yöntem bir alt seviyeye inip kaynaklarınızı doğrudan Page veya Block seviyesinde yönetmek. StorageClient içerisinde PutBlock ve PutBlockList gibi işine yarayabilecek metodlar mevcut ;)

Kolay gelsin.