Blob Ortamında File System Etkisi yaratmak (SDK2.5)

0 dakikada yazıldı

25728 defa okundu

Düzenle

Blob konusunu inceledikçe aslında adam akıllı dosya tutabileceğimiz :) süper bir yer olduğu hissiyatı eminim ki sizin de içinizi kaplamıştır. Bu düşünce yapısı ile ilerlerken aslında akla gelebilecek daha bir sürü soru var. Örneğin bir sitede kullandığımız CSS, JavaScript dosyaları acaba sitenin bir parçası mı olmalı yoksa Blob'da mı durmalı :)

Nereden çıktı bu da şimdi diyebilirsiniz ama bir düşünün. En ufak CSS değişikliğinde tüm service package'ı tekrar yaratıp upgrade süreci başlatmak ister misiniz? Aynı soru belki sitenizde kullandığınız ve site tasarımının bir parçası olan görsel dosyaları için de geçerli. Sitedeki şirket logosu bir blobda dursa daha iyi olmaz mı?

Tüm bu soruları kendi kendimize sora duralım ister bu gibi ihtiyaçlar yüzünden olsun ister eski alışkanlıkar sonuç itibari ile Blog Storage'daki tek klasörlere yapısı olarak gözüken Container'lar bize yetmeyecek galiba :) Container'ları iç içe koyamayacağımızdan bahsetmiştim değil mi? Bu konuya canınız sıkılıyorsa işte süper olmasa da işin çözümü şöyle...

File System Etkisi

Bir sunucudaki klasörlerin web ortamına yansıma şekli malum URL'de kendini gösterir. Her ne kadar artıkl URLReWriting sayesinde delikanlılığın kitabı tekrar yazılsa da :) sonuç itibari URL'deki ayrımlar çoğu zaman bizim için mantıksal ayrımlar şeklinde dosyaların yönetimi için ciddi yardımcı bir öğedir. Aynı etkiyi Azure'da Blob Storage'da yakalayabilir miyiz? sorusuna "Evet" cevabını verebilirim :) ama birazdan her ne yaparsak yapalım sakın unutmayın :) aslında böyle birşey yok :) yapacağımız herşey sanal, hala bloblarınız bir container içerisinde olacak.

[C#]

CloudStorageAccount account = CloudStorageAccount.DevelopmentStorageAccount;
CloudBlobClient blobClient = account.CreateCloudBlobClient();
CloudBlobContainer container = blobClient.GetContainerReference("dosyalar");
container.CreateIfNotExists();

BlobContainerPermissions containerPermissions = new BlobContainerPermissions();
containerPermissions.PublicAccess = BlobContainerPublicAccessType.Blob;
container.SetPermissions(containerPermissions);

var blob = container.GetBlockBlobReference("resimler/" + FileUploadControl.FileName);
blob.UploadFromStream(FileUploadControl.FileContent);

Response.Write(blob.Uri.ToString());

Çakallığın farkına vardınız mı? :) Blob ismimiz artık sadece dosya ismi değil. Yukarıdaki kod bloba isim olarak "resimler/" ile beraber dosya adını veriyor böylece blobun ismi "resimler/ornek.jpg" gibi birşey oluyor. Peki bunun URL'e yansıması nasıl olacak?

Blob adını istediğimiz gibi verince URL de istediğimiz gibi oldu
:)Blob adını istediğimiz gibi verince URL de istediğimiz gibi oldu :)

Nasıl? Güzel oldu mu :) Şimdi tabi ki diyeceksiniz ki... "tamam güzel de bu dosyaların yönetimini kolaylaştırmıyor" ve kesinlikle haklısınız :) Bu noktaya kadar sadece web sitemize girip bu adresi gören ziyaretçileri kandırmış olduk. Yoksa arka planda değişen hiçbirşey olmadı, olamaz da. Ammmaaa! :)

StorageClient diye bir wrapper kullanıyoruz ya :) İşte onun içindeki bazı ek ilginç hareketler Container'lar içerisinde sanal klasörler varmış gibi listelemeler yapabilmemizi sağlıyor. Böylece normal bir dosya sisteminden beklediğimiz gibi klasörleme mantığını kodda da kullanabiliyoruz.

[C#]

CloudStorageAccount account = CloudStorageAccount.DevelopmentStorageAccount;
CloudBlobClient blobClient = account.CreateCloudBlobClient();

CloudBlobContainer container = blobClient.GetContainerReference("dosyalar");
CloudBlobDirectory directory = container.GetDirectoryReference("resimler");
foreach (var blobItem in directory.ListBlobs())
{
  Response.Write(blobItem.Uri + "<br/>");
}

Yukarıdaki kodda Container'ımızı yakaladıktan sonra artık içinde klasörler varmış gibi "VirtualDirectory" yapısında ilerliyoruz. "resimler" adı Blob'ların adında yer alsa da bir klasörmüş gibi CloudBlobDirectory olarak alıp içindeki blobları listeleyebiliyoruz.

http://127.0.0.1:10000/devstoreaccount1/dosyalar/resimler/digerleri/

Yukarıda örnek bir dosya listesi görebilirsiniz. Fark ettiyseniz yukarıda bir sorun var. Listenin ilk başkındaki nesne bir dosya değil. Deneme amaçlı olarak iç içe birden çok klasör yaratacak şekilde bloblara isim verirseniz bir CloudBlobDirectory'den alacağınız Blob listesi aslında içindeki klasörü de getirecektir. Bu durumdan kurtulmanın tek yöntemi gelen nesnelerin tipini kontrol etmek.

[C#]

CloudBlobContainer container = blobClient.GetContainerReference("dosyalar");
CloudBlobDirectory directory = container.GetDirectoryReference("resimler");
foreach (var blobItem in directory.ListBlobs())
{
  if (blobItem is CloudBlobDirectory)
  {
    foreach (var blobItemNested in ((CloudBlobDirectory)blobItem).ListBlobs())
    {
      Response.Write("Dosya:" + blobItemNested.Uri + "<br/>");
    }
  }
}

Kodun foreach ile başlayan noktasından itibaren manzaraya bakacak olursan aslında container adımız olan resimleri bir klasör olarak kabul edip içindeki blobları dönüyorum. Bu dönüş sürecinde :) gelen nesnenin bir CloudBlobDirectory olup olmadığını kontrol edip (yani klasör olup olmadığını bir anlamda anlayıp) eğer klasörse tekrar onun altından da bir ListBlobs çekerek dosyaları alabiliyoruz.

Normal bir dosya sistemi konseptine yaklaşmaya birkaç adım kaldı sanırım :) Bunlardan ilki klasör yaratbilme. Maalesef bu konuda bire bir System.IO'ya benzetilebilecek bir yapı yok. Unutmayın sonuçta sanal klasör dediğimiz şeyler aslında blobların isimleri :) Sanal klasör ve dosya ayrımını yapan StorageClient wrapper. Yani aslında şu an ne yapıyorsak bunlar sorgular şeklinde Container seviyesinde çalıştırılıyorlar.

İtiraf etmek gerekirse bu Directory yapısına Microsoft desteği ne zaman kesecek diye ben heyecanla bekliyorum. Eski SDK sürümlerinde bu gibi bir destek developerların Blob yapısına geçmeleri için güzel bir havuçtu ve klasör yapısına alışmış developerlara bir çıkış yolu sunuyordu. Fakat artık bu geçiş dönemininin az çok bittiğini de düşünürsek söz konusu geçiş araçlarına gerek var mı tartışılır. Sonuç itibari ile tüm bunlar, sanal klasörler vs doğal, organiz değil :) ve performansa etkisi olacaktır. Daha da kötüsü eğer bu yapıya çok odaklanır ve kendinizi kaptırırsanız blobların gerçek çalışma şeklini unutabilir ve bir anda kendinizi tüm blog yapısını efektif olmaktan çok uzak yöntemlerle kullanırken bulabilirsiniz. Özlete, bence sıkışmadıkça uzak durun :)

Kolay gelsin ;)