Basic 50 yaşında!

0 dakikada yazıldı

65770 defa okundu

Düzenle

Eski Basic
günleri...

Benim programlama ile tanıştığım yıldır 1994. QBasic zamanları :) O zamanlar yazdıklarımdan bir şeyler bulamadım maalesef :) Ama bugün şöyle bir girip karıştırdığımda komutların çoğunu hatırlamakta zorlandığımı gördüm. Eh şaka değil tam 20 yıl geçmiş. Çok uzun bir süre gibi geliyor kulağa değil mi? Oysa bugün Basic'in 50. doğum günü.

1964'de Basic ilk olarak yaratıldığında doğal olarak dominant programlama dili Assembly'di. Dartmouth College Matematik Profesörleri John G. Kemeny (Albert Einstein'ın Asistanı) ve Thomas E. Kurtz tarafından programlamanın öğrenilmesini kolaylaştırmak için yaratıldı Basic. Öyle de oldu. Basic kısa zamanda popüler hale geldi. İlk sürümünde sadece PRINT, LET, IF-THEN, FOR-NEXT, GOTO, ve END komutları vardı :) INPUT bile iki yıl sonraki sürümde eklendi.

Basic'in yolu sonraki yıllarda Micro-Soft ile kesişti :) ve esas popülerliliğini de Altair ile beraber kazandı. Bu süreçte farklı Basic varyantları da çıktı. CBASIC, True Basic vs derken 1990'larda GWBasic ve sonrasında QuickBasic çıktı. Aslında aynı zamanlarda Visual Basic de kendini Windows 3.0 üzerinde göstermişti ama hala MS-DOS'da çalışanlar için Microsoft, QuickBasic'i de çıkardı.

Visual Basic 3.0'la eski
günler...Visual Basic 3.0'la eski günler...

Bugün Basic'in geldiği nokta Visual Basic.NET ile çok daha farklı :) Yolda geçirilen evrim inanılmaz nitelikte. Ama değişmeyen tek bir şey var. Basic hala iş bitirmeye odaklı ve öğrenilmesi kolay tutulan dillerden. Hatta Microsoft son yıllarda Basic'in bir SmallBasic sürümünü de çıkartıp dilin kolay öğrenilme özelliğinden faydalanarak çocuklar için de bir programlama dili ve ortamı oluşturdu. Yazdığınız SmallBasic kodu Silverlight ile tarayıcı içerisinde bile çalıştırılabiliyor.

Eğer siz de eski günleri hatırlamak ve eski Basic ile bir şeyler yapmak isterseniz MS-DOS 6.00 disklerinizi aramadan önce Basic'in online sürümü olan QuiteBasic'e bir göz atın derim :) Yok ben yeni ortamlarda nostalji yaparım diyorsanız bu sefer de QuickVisualBasic ile devam edelim :)

Roslyn ile QuickVisualBasic

1 Nisan şakası gibi geliyor değil mi kulağa? Ama değil. Basic'in 50.yılını kutlamak adına Microsoft, QuickVisualBasic'i çıkarttı :) Roslyn üzerinden beslenen bu arkadaşı hemen buradan edinebilirsiniz. İndirdikten sonra kendi Visual Studio'nuz ile compile ettikten sonra karşınıza bir console gelecek. İşte orası QuickVisualBasic!

QuickVisualBasic!
Budur!QuickVisualBasic! Budur!

Benim Basic sevdam görüldüğü üzere çok eskilere dayanıyor. Bugün her ne noktadaysam bunu Basic'e borçluyum. Basic olmasa başka bir şey olmaz mıydı? Belki olurdu, belki de olmazdı ama benim programlama ana dilim Basic oldu ve kalbimde her zaman ayrı bir yeri olacak. 50. doğum günün kutlu olsun Basic!

Görüşmek üzere!