Azure Web Sites, Kudu ve Custom Site Extensions

0 dakikada yazıldı

32620 defa okundu

Düzenle

Azure Web Sites üzerinde bir siteniz varsa doğrudan o sitenin bulunduğu donanıma erişiminiz olmadığını da bilirsiniz. Siteniz seçtiğiniz profile göre paylaşımlı bir ortamda veya size özel bir sunucuda da barındırılsa sonuç olarak o sunucu Azure tarafından yönetilir ve size doğrudan açılmaz. Peki bu durumda acaba basit bir FTP bağlantısı dışında başka nelere ulaşabilirsiniz sitemizle ilgili dediğiniz karşımıza kod adı ile "Kudu" çıkıyor. Kudu'nun esas ismi "Site Control Management". Kudu özünde Azure Web Sites üzerine bir extension noktası ekleyerek bu web sitelerine ulaşabilecek ve kullanabilecek uygulamalar yazılmasını sağlıyor. Örneğin web sitenizin yönetim paneli aslında bir Kudu Extension'ı olabilir :) Şu an için epey bir konsept aşamasında ama uzun vadede ben Kudu'nun çok ilginç yerlere gidebileceğini düşünüyorum. Gelin bir göz atalım.

Kudu'ya erişmek...

Tabi ki Kudu'ya erişebilmek için ilk olarak bir azure web sites deploymentınız olması lazım. Azure'ın size verdiği ahmetmehmet.azurewebsites.net gibi bir adresine tam ortasına scm yazarak Kudu Dashboard'a ulaşabiliyorsunuz. Örneğin benimsitem.scm.azurewebsites.net adresi bu şekilde bir adres olacak. Siteye giriş yaptığınız anda size Deployment Credential'larınız sorulacak. Bu bilgileri zaten Azure Yönetim Paneli'nden alabilirsiniz.

Kudu DashboardKudu Dashboard

Kudu ana sayfasında hemen sitenizin root adresini ve birkaç tane de REST API bulabilirsiniz. Bu API'lar doğrudan Kudu'nun sunduğu ve sitenizle ilgili bilgiler alabileceğiniz API'lar. Üst tablardan Environment tabında gittiğinizde sitenizin çalıştığı makinedeki ortam değişkenlerini, sistem bilgisini, sunucu değişkenlerini ve daha birçok bilgiyi bulabilirsiniz. "Debug Console" ise size basit bir terminal penceresi  sağlamanın ötesinde siteniz üzerine bir de FTP arayüzü vermiş olacak. Buradan dosya silebilir, klasörleri toplu olarak ZIP şeklinde indirebilirsiniz.

Kudu arayüzünde Azure Web Sites'a
TerminalKudu arayüzünde Azure Web Sites'a Terminal

Sitenin "Log Stream" kısmına girdiğinizde sonraki 12 saat için uygulama loglarınız saklanacak ve bu ekrandan incelenebilecek. "Web Hooks" kısmı ise şu anda epey ilkel durumda. Sadece deployment sonrası sizin verdiğiniz bir adres tetiklenebiliyor. İleride "action" tipleri, yani sadece "PostDeployment" değil farklı trigger actionları da tanımlanacak ve Web Hooks eminim ki çok daha işlevsel olacak.

Kudu'da Site
ExtensionsKudu'da Site Extensions

Sanırım Kudu'nun en ilginizi çekecek tarafı "Site Extensions" olacak. Aslında Kudu ve Monaco (Visual Studio Online) da birer Site Extensions. Bu extensionlar doğrudan yüklü geliyorlar. Örneğin Monaco alında Azure portalından aktif hale getiriliyor. Bu iki extension haricince bir de Extension Gallery'den elle yükleyebileceğiniz eklentiler mevcut. Yukarıdaki ekran görüntüsünde bu eklentilerin bir listesini görebilirsiniz. Azure tarafından yönetilen Site Extension'lar hedef makinede %ProgramFiles(x86)%\SiteExtensions adresinde yer alırken Gallery'den gelen Extensionlar site ile aynı root klasörde "SiteExtensions" adında bir klasörde yaşar. Buraya isterseniz siz de kendi Extension'larınızı yazabilirsiniz. Örnek olarak incelemek isterseniz "FileCounter" extensionı hızlıca incelenebilecek basi bir extension olarak Gallery'de mevcut. Extensionı yükledikten sonra klasörüne girdiğinizde iki önemli dosya bulacaksınız.

FileCounter
Extension'ı.FileCounter Extension'ı.

Yukarıdaki

[C#]

< %@ language="C#" Debug="true" %>
< %@ Import Namespace="System.IO" %>

< %
  // Find the site's web root
  string folder = Environment.ExpandEnvironmentVariables(@"%HOME%\site\wwwroot");
  int fileCount = Directory.GetFiles(folder, "*.*", SearchOption.AllDirectories).Length;
%>
<h1>World's most amazing file counter</h1>
<h2>Your site has <%= fileCount %> files!</h2>

Yukarıdaki dosya Extension'ın içindeki ASPX dosyası. Basit bir şekilde extensionın yüklendiği sitenin içindeki dosyaların sayısını veriyor. Bu basit uygulama ble aslında bizim sitenin dosyalarına nasıl erişebileceğimizi gösteriyor. Tüm Extension'lar bu şekilde extend ettikleri sitenin klasörüne full erişim hakkına sahipler. Artık istediğiniz gibi siteyi extend edebilirsiniz değil mi? :)

[applicationHost.xdt]

<?xml version="1.0"?>
<configuration xmlns:xdt="http://schemas.microsoft.com/XML-Document-Transform">
 <system.applicationHost>
  <sites>
   <site name="%XDT_SCMSITENAME%" xdt:Locator="Match(name)">
    <application path="/filecounter" xdt:Locator="Match(path)" xdt:Transform="Remove" />
    <application path="/filecounter" applicationPool="%XDT_APPPOOLNAME%" xdt:Transform="Insert">
     <virtualDirectory path="/" physicalPath="%XDT_EXTENSIONPATH%" />
    </application>
   </site>
  </sites>
 </system.applicationHost>
</configuration>

Tabi ki extension'ın IIS üzerinde yaşayabilmesi için bazı ayarlar da gerekiyor. Extend ettiği sitenin applicationHost.config dosyasını transforme edebilmek için her extension beraberinde bir XDT ile gelir. Doğal olarak her extensionın ilk yapacağı iş kendisi için IIS'te bir Application yaratmak. Yukarıdaki örnek XDT de aynen bunu yapıyor. Github'da bu konuda daha birçok örnek bulabilirsiniz.

İşte Kudu böyle bir şey :) Gallery umuyorum ki zamanla genişleyecek hatta o gallerynin paralı extensionlar sunacağı günleri de göreceğimizi düşünüyorum. Şimdilik Monaco'nun (Visual Studio Online) bu mimari üzerinde geliştiriliyor olması benim için geleceği adına güzel mesajlar veriyor. Hayırlısı diyelim :)

Görüşmek üzere.