Azure Web Sites Deployment Slots Nedir?

0 dakikada yazıldı

15374 defa okundu

Düzenle

Daha önceki yazılarımda Cloud Services için geçerli olan VIP SWAP'ten bahsetmiştim. Azure'da Production ve Staging ortamları yaratbileceğimizi ve bunlar arası hızlıca geçiş yapabileceğimizi görmüştük. Tüm bunları Azure Web Sites için de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yeni Azure Management Portal ile beraber artık Azure Web Sites için de "Deployment Slots" kavramı var. Bu yazıda Deployment Slots'un ne olduğuna ve nasıl kullanacağına göz atacağız.

Deployment Slots konseptini kullanabilmeniz için sitenizin "Standard Mode" fiyatlandırma seviyesinde olması gerekiyor. Bunun için tek çekirdekli bir makine seçerek sitenizi scale etmeniz gerekecek. Sonrasında hemen portalda sitenizin altındaki "Deployment Slots" listesinden yeni bir slot ekleyebilirsiniz.

Staging Deployment Slot
ekliyoruz.Staging Deployment Slot ekliyoruz.

Yeni slot eklerken slota vereceğiniz ismin yanı sıra yeni slottaki uygulamanın konfigürasyon ayarlarının da productiondan kopyalanıp kopyalanmayacağını seçme şansınız var. Aslında Azure Web Sites içerisindeki yapı Cloud Services'dan daha esnek çünkü sadece Production ve Staging bakış açışı ile yaklaşılmış değil. İstediğiniz kadar deplyoment slot yaratabilirsiniz. Bunun bir nedeni de ileride bahsedeceğimiz A/B Testing senaryoları.

SWAP
ZamanıSWAP Zamanı

Her şey hazır olduğunda üst bardaki "SWAP" düğmesine basarak hedef bir deployment slot seçip değiş tokuşu gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki yapı Cloud Services'daki VIP SWAP ile bire bir aynı. İç tarafta bir DNS/IP değişliğinden öte değil SWAP işlemi. Yani konfigürasyonlarınıza dikkat etmenizde fayda var. Aksi halde Staging database'ine giden Staging ortamınınz bir anda Production'a geçip Staging database'ine giden bir Prod ortamına kavuşabilirsiniz :) Korkutucu gözüktüğünden eminim. O nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Dikkat Dikkat!

Şimdi ben güzel güzel deployment slot'un adını "Staging" diye koydum da :) dikkatinizi çektiyse söz konusu slotun URL'i de http://darontest-staging.azurewebsites.net oldu. Buradaki tehlike ne mi? Bu adresi tahmin etmek hiç de zor değil. Cloud Services tarafında Staging ortamlarına verilen URL'lerde birer GUID var. O nedenle o adreslerin tahmin edilmesi zor ama burada "staging" adının kullanılması tehlikeli olabilir. Ama zaten o adı biz vermedik mi? Evet :) Yani özetle,  staging amacı ile yeni bir deployment slot yaratırken adını "staging" koymak ne kadar pratik olsa da bana kalırsa random bir Suffix ile kullanın. Böylece dışarıdan deployment adınızı bilen birisi sonuna staging ekleyerek staging ortamınıza ulaşamasın.

A/B Testing

Deployment slotslar ile yapabileceğiniz bir diğer şey de A/B Testing. Sitenizin farklı sürümlerini farklı slotlara deploy ederek trafiğin belirli bir kısmını bir slota diğer bir kısmını da başka bir slota yönlendirebilirsiniz. Böylece %10luk bir trafiği bir slota yönlendirerek gerçek trafik ile test sürüşü yapma şansınız olabilir. A/B Testing sadece sitenin işlevselliği anlamında değil genel olarak kullanımı anlamında da test edilmesi için kullanılabilir. Örneğin her bir slota farklı Analytics hesapları bağlayarak belirli bir süre 10% trafiği bir slota gönderip toplanan veriyi karşılaştırarak sitenizle ilgili hangi tasarım değişikliğinin daha doğru olacağına karar verebilirsiniz.

Testing in
production...Testing in production...

Ne kadar adı korkutucu gözükse de :) bu özelliği Azure tarafında "Testing in production" denmiş. Yukarıda ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere ben trafiğin 10%'unu staging ortamına yönlendirme kararı aldım :) Unutmayın ki istediğiniz kadar deployment slot yaratarak istediğiniz gibi trafiği dağıtabilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin.