Azure Traffic Manager Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 dakikada yazıldı

29055 defa okundu

Düzenle

Biliyorsunuz Azure datacenter'ları tüm dünyada farklı noktalara konumlanmış durumda. Hatta bir servis deploy ederken hangi datacenter'a deploy edeceğimizi de biz seçiyoruz. Ama çoğu zaman uygulamanız sadece Amerika veya sadece Avrupa'ya hitap ediyor olmayacak. SAAS olarak sunduğunuz bir servisin farklı bölgelerde aynı performans ile kullanılabiliyor olmasını isteyeceksiniz. Yani özetle Kuzey Amerika DC (DataCenter)'a attığınız bir uygulamanın Avrupa'dan kullanılırken yaşayabileceği olası performans sorunlarını yaşamak yerine uygulamayı hem Amerika hem de Avrupa'da birer DC'a atmak isteyebilirsiniz. Ama bu sefer de başka bir sorun kendini gösteriyor... Nasıl olacak da Avrupa'daki kullanıcılar Avupa'daki DC'ye Amerika'dakiler ise Amerika'daki DC'ye yönlendirilecekler? İşte bu ve bunun gibi birkaç senaryoyu Azure'da Traffic Manager çözüyor.

Dünya üzerinde Windows Azure
Datacenter'ları...Dünya üzerinde Windows Azure Datacenter'ları...

Azure yönetim paneline girdikten sonra sol alttan "Virtual Network" seçeneğini seçerseniz sol üstte "Traffic Manager" servisini bulabilirsiniz. Buradan hemen "Policies" listesine geçerek Traffic Manager kullanma yolunda maceramıza başlayabiliriz.

İlk Traffic Manager policy'mizi
yaratırken...İlk Traffic Manager policy'mizi yaratırken...

Azure Traffic Manager aslında kullanımı çok basit bir servis çünkü çoğu şeyi zaten sizin yerinize yapıyor. Sizin tek yapmanız gereken doğru ayarlamaları gerçekleştirmek ve istiyorsanız belki de uygulama tarafında da birkaç ufak şeyi ayarlamak. Gelin adım adım ilerleyelim. İlk Policy'yi yaratmak için üst bardan "Create" dediğiniz karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Herşey bu ekranda :) başka birşey yok.

Traffic Manager'ın
ayarları...Traffic Manager'ın ayarları...

İlk olarak en üstten Traffic Manager'ı ayarlayacağımız subscription'ı seçiyoruz. Sonrasında hemen altta üç farklı seçeneğimiz mevcut. "Performance" seçeneği açıklamasında da yazdığı üzere network anlamında en yüksek performansın alınmasını sağlayacak şekilde kullanıcıyı uygun DC'ye yönlendiriyor. "Failover" seçeneği ise birazdan hazırlayacağımız listeden yukarıdan aşağıya uygulamaların sağlığına göre bir yönlendirme yapılmasını sağlıyor. Örneğin en üstte Kuzey Amerika DC deployment'ı varsa ve bir altında da Güney Amerika DC deployment'ı bulunuyorsa Kuzey Amerika DC'deki uygulamanız hayatta olduğu sürece Güney Amerika'ya kimse yönlendirilmez. Listeniz ne kadar uzunsa yukarıdan aşağıya doğru deployment'ların sağlığına göre yönlendirme otomatik olarak Traffic Manager tarafından yapılabilir. Son olarak "Round Robin" seçeneği ise hiçbir ölçüme veya şarta bakmaksızın gelen herkesi tek tek, sırayla listenizdeki farklı DC'lere yönlendirir.

Sanırım bu noktaya kadar herşey net (birşey hariç :) birazdan geliyoruz oraya) Subscription altındaki deploymentlardan istediklerinizi seçip "Selected DNS Names" listesine ekleyerek Traffic Manager'ın trafik yönlendireceği deploymentlar listesine ekleyebilirsiniz. Tüm bunlar bittikten sonra bir de ayarlarda "Specify a monitoring endpoint" seçeneği var. O da ne ola ki?

"Failover" seçeneğinden hatırlarsanız eğer deployment sağlıksız hale gelirse listedeki bir diğer DC'ye yönlendirme olacak demiştik. Traffic Manager kendisi gidip uygulamanın sağlığını kontrol etmiyor. Nitekim bir uygulamanın sağlığını nasıl tanımlarsınız? Role'ün ayakta olması mı? Yoksa olası bir servis ayakta olsa da gelen taleplere cevap verebilmesi mi? Peki ya gelen taleplere istenen cevabı veremiyorsa veya belki de uygulamanızın derinlerinde bazı kontroller yapıp o şekilde sağlık kontrolü yapmak isterseniz? İşte bu gibi olası karışıklıklar yüzünden Traffic Manager implementasyonu epey basit tutulmuş. Sizden uygulamanızda bir endpoint istiyor ve o endpoint'in Traffic Manager bakmaya geldiğinde 10 saniye içerisinde HTTP200 döndürmesi gerek :) Böylece Traffic Manager o deployment'ın hayatta olduğunu anlayabiliyor. Bunu ister basit bir HTML dosyasında yönlendirin ister dinamik bir dosyaya yönlendirip hatta dinamik bir ASPX'e yönlendirmeniz halinde programatik olarak da uygulamanız içerisinde istediğinizde HTTP200 göndermeme kararlı alıp otomatik olarak o deployment'ın traffic manager loop'unun dışında kalmasını sağlayabilirsiniz :) Traffic Manager endpointleri 30 saniyede bir kontrol edecektir.

Peki ya HTTP200 gelmezse ama başka sorunlardan dolayı olursa bu durum? Zaten ilk hatada direk Traffic Manager o deployment'ı offline'a almıyor. 30 saniye aralıklarla 3 defa kontrol ediliyor. Yani toplamda 1.5 dakikadan önce o deployment'ın looptan çıkma şansı yok. Tabi tüm bu maceraya daha hiç bahsetmediğimiz bir de DNS TTL eklenecek. Default ayarı 5dk olduğu için bir deployment offline'a alınsa da cache'lenmiş DNS değerleri ile hala o deploymenta trafik gidiyor olabilir. O nedenle tüm bu ayarları istediğiniz şekilde düzenlemek önemli.

Peki ya domain?

Herşey bittikten sonra Traffic Manager'a verdiğiniz DNS Prefix ile size bir domain verilecek. İşte o sub-domain artık dışarıya açılan kapınız. Servislerinizi kendi endpoint'lerini, VIP'leri vs kullanmamalısınız. Traffic Manager'dan aldığınız domaine güzel bir CNAME ile kendi alan adınızı yönlendirebilirsiniz. Böylece herşey tamamlanmış olacak.

Son olarak, birkaç uyarıda buluniyim. Traffic Manager arkasına aldığınız tüm deployment'ların yazılımınızın aynı sürümü olmasına dikkat edin. Özellikle update'leri doğru yönetmeniz gerek. Policy change yapıp sonra updateleri DC'lere dağıtmak doğru olabilir. Bu gibi senaryoları önceden doğru tasarladığınıdan emin olun. Son olarak sağlık endpoint'leriniz tüm servislerle aynı olmalı çünkü zaten ayrı ayrı tanımlama şansımız yok.

Hepinize kolay gelsin!