Azure Stroge'da Queue Servisi

0 dakikada yazıldı

28802 defa okundu

Düzenle

Azure Storage Account'larda gelen blob ve table'dan sonra son servis olan queue (kuyruk) servisi veri saklama açısından diğer servisler kadar öne çıkmasa da sonuç itibari güzel bir kuyruklama altyapısı olarak uygulamaların azure ortamındaki varlığı için çok kritik değere sahip. Gelin hızlıca bu kuyruk altyapısının nasıl çalıştığında ve nasıl kullanılabileceğine göz atalım.

[C#]

var storageAccount = CloudStorageAccount.FromConfigurationSetting("DataConnectionString");\ var Client = storageAccount.CreateCloudQueueClient();\ CloudQueue q = Client.GetQueueReference("yenikuyruk");\ q.CreateIfNotExist();

Yeni bir kuyruk yaratmak için ilk olarak storageAccount üzerinden QueueClient alıyoruz. QueueClient nesnesi üzerinden aynı bir blob veya table yaratırmış gibi kuyruk adı verip bir referans alıp sonra da CreateInNotExist ile kuryuğumuzu yaratabiliyoruz. Yaratılan bir kuyruğa istediğimiz kadar mesaj ekleyebiliriz.

[C#]

var storageAccount = CloudStorageAccount.FromConfigurationSetting("DataConnectionString");\ var Client = storageAccount.CreateCloudQueueClient();\ CloudQueue q = Client.GetQueueReference("yenikuyruk");\ CloudQueueMessage yeniMesaj = new CloudQueueMessage(\                                 string.Format("text:{0}",TextBox1.Text));\ q.AddMessage(yeniMesaj);

Yukarıdaki örnekte kuyruğu aldıktan sonra hemen yeni bir CloudQueueMessage yaratıyoruz. Her mesajın içine bir byte array veya string yerleştirilebiliyor. Tabi istediğiniz gibi elinizdeki objeleri de serialize edip buraya koymakta serbestsiniz fakat dikkat :) her mesaj ancak 64KB büyüklüğünde olabilir. Genel olarak eğer kuyruğa büyük bir veri yerleştirmek gerekiyorsa veriyi kuyruğa koymak yerine bir blob'a koyup blobun Uri'yi kuryuğa atmak çok daha mantıklı olacaktır.

[C#]

q.AddMessage(yeniMesaj, TimeSpan.FromMinutes(1),TimeSpan.FromMinutes(2));

Eğer isterseniz kuyruğa bir mesaj eklerken iki tane daha parametre verebilirsiniz. Bunlardan ilki kuyruktan mesajın ne kadar süre yaşayacağı, yani kuyrukta var olacağı, bir diğer ise kuyruğa eklenmesine rağmen mesajın ne kadar süre sonra erişilebilir olması. Konuyu aslında şöyle açıklayabiliriz, bu kuyruğa mesaj koymamızın bir amacı var. Bazı işleri sıraya koyuyoruz sonra da worker'lar gelip alıp bu işleri yapıyorlar. Koyduğunuz bir işin siz koyduktan 2 dakika sonra alınabilir (görünür) olmasını sağlayabiliyor ve 1 dakika boyunca da alınıp yapılmamışsa yokolmasını ayarlayabiliyorsunuz. Her ne ayar yaparsanız yapın :) 7 gün içinde bir mesaj alınmaz ise kuyruktan her halükarda silinecektir.

[C#]

var storageAccount = CloudStorageAccount.FromConfigurationSetting("DataConnectionString");\ var Client = storageAccount.CreateCloudQueueClient();\ CloudQueue q = Client.GetQueueReference("yenikuyruk");\ CloudQueueMessage mevcutMesaj = q.GetMessage();

Eğer kuyruktan bir mesaj almak isterseniz doğrudan Queue üzerinden GetMessage() metodunu çalıştırabilirsiniz. Bir mesaj kuyruktan alındıktan sonra 30 saniye içerisinde eğer alan kişi tarafından silinmez ise mesaj tekrar kuyrukta görünür hale gelir. Alan uygulama eğer istersen mesajı alırken daha uzun bir süre için de alabilir. Bunun için GetMessage() metoduna TimeSpan tipinde bir parametre geçebilirsiniz. Böylece aldığınız mesajla ilgili işlemleri yapıp sonra geri dönüp mesajın tamamen silinmesi için komut gönder aralığınız daha geniş olacaktır. Alınan bir mesaj zaten alındığı andan süresi bitene kadar diğer tüm alıcılara görünmez olacaktır. Bu yapı sayesinde Azure'daki kuyruklarda mesaj kaybı engelleniyor. Unutmadan :) bir mesajı en fazla 7 günlüğüne alabilirsiniz, daha uzun süre görünmez tutamazsınız.

Bir mesajı alıp içeriğini mesaja ait SetMessageContent metodu ile değiştirebilirsiniz. DequeueCount property'si üzerinden ise o ana kadar mesajı alıp zamanında operasyonu bitiremeyen kaç alıcının mesaja ulaştığına dair rakamı bulabilirsiniz. Böylece "message poisining"in de önüne geçme şansınız olur.

Kuyruklar bu kadar basit :) Tabi kuyrukların kullanım şekilleri ve yerleri önemli. Aslında teknik olarak API'leri çok uğraştırmasa da görevleri ve önemleri gerçekten çok büyük ;) En kısa zamanda farklı makalelerde kuyrukları sahnede görmek üzere ;) Kendinize çok iyi bakın!