Azure SDK 2.5 ile WebJobs Yenilikleri

0 dakikada yazıldı

13119 defa okundu

Düzenle

Webjobs konusunda daha önce sizlerle birkaç makale paylaşmıştım. Tam yeni bir makale ile konuya devam edelim diyecektim ki Azure SDK 2.5 çıktı :) Yeni sürüm ile beraber WebJobs tarafında da süper yenilikler geldi. Yeniliklerin çoğu doğrudan Visual Studio içerisindeki WebJobs geliştirme deneyimine dair yeni araçlardan oluşuyor. Gelin bu yazıda Azure SDK 2.5'te WebJobs ile ilgili ne yenilikler varmış bir göz atalım.

Publish as Azure
WebJobsPublish as Azure WebJobs

İlk göreceğiniz yenilik "Solution Explorer" içerisinde herhangi bir WebJobs projesine sağ tıklayınca karşınıza gelecek. Artık WebJobs Publish etmek için bir Wizard / Sihirbaz var :) Aşağıda ekran görüntüsünü görebileceğiniz sihirbaz farklı Job tipleri arasındaki geçişleri ve ayarları kolaylaştırıyor.

WebJobs Publishing
WizardWebJobs Publishing Wizard

Sihirbaz içerisinde yapılan tüm ayarlar webjob-publish-settings.json dosyasında proje içerisinde saklanıyor. İsterseniz sonradan elle değiştirme şansınız da var.

[webjob-publish-settings.json ]

{
  "$schema": "http://schemastore.org/schemas/json/webjob-publish-settings.json",
  "webJobName": "WebJobsTestApp",
  "startTime": null,
  "endTime": null,
  "jobRecurrenceFrequency": null,
  "interval": null,
  "runMode": "OnDemand"
}

Bir diğer yenilik de artık WebJobs'ların "Server Explorer"da kendini göstermiş olması. Buradan rahatlıkla WebJobs'ları listeleyerek OnDemand Job'ları da Visual Studio içerisinden çalıştırabiliyorsunuz.

Server Explorer'da
WebJobsServer Explorer'da WebJobs

Son güzellik ise artık WebJobs'ları doğrudan Visual Studio içerisinden Debug edebilmek. Bunun için WebJobs çalışırken Server Explorer'da söz konusu Job'a sağ tıklayıp "Attach Debugger" demeniz yeterli olacak. Böylece WebJobs için de Remote Debugging yapabileceksiniz.

WebJobs
DebuggingWebJobs Debugging

SDK 2.5 içerisinde Webjobs yenilikleri bunlar. Webjobs da kendi içinde olgun bir ürün/servis olmaya doğru ilerliyor. Özellikle şu son gelen yeniliklerle WebJobs SDK'de GA olduğuna göre ürünün ilk sürümü her şeyi ile ortada demektir.

Görüşmek üzere!