Azure SDK 2.5 ile beraber gelen emülatörler ne ayak? :)

0 dakikada yazıldı

27288 defa okundu

Düzenle

Azure SDK'yi yüklediğinizde makinenize iki farklı emülatör yükleniyor. Bunlardan biri DevFabric de denilen Compute Emulator, yani uygulamanıza Azure ortamını yaşatan arkadaş, diğeri ise Storage Emulator, Azure Storage servislerini lokalde test etmemizi sağlayan araç. Her iki araca da Visual Studio ile ilk projenizi F5'e basarak çalıştırdıktan sonra "notification bar" dan ulaşabilirsiniz.

Azure Emülatörleri İş
BaşındaAzure Emülatörleri İş Başında

Storage Emulator

Storage Emulator localde sadece bir storage account sağlayabildiği için projeler arası çakışmalara neden olabilir. Özellikle aynı isimler container'lar kullanıyorsanız farklı datalar farklı projelerde kendini göstermeye başlayabilir :) Bu durumu engellemek adına Storage Emülatör'ün arayüzünü açıp tüm storage'ı resetleyebilirsiniz.

Storage Emulator'ü gidiyor... yerine command line geliyor...Storage Emulator'ü gidiyor... yerine command line geliyor...

"Herkes gider mersine biz gideriz tersine." sözünü hatırlatan kıvamda :) Azure Emulatorü'nün UI sürümünü Microsoft artık geliştirmeyeceğini söylüyor. Scripting desteği verebilmek açısından command line araçlarının gelmesi önemli fakat bu durum "UI'dan vaz geçme"yi de gerektirmez bence. Neyse, kişisel yorumlarımı bir kenara koyalım :) "Yeni command line" arayüzünü (şaka gibi) açtıktan sonra karşınıza kullanabileceğiniz komutların bir listesi geliyor.

Storage Emülatörü komutları karşımızda.Storage Emülatörü komutları karşımızda.

Storage Emulator içerisinde toplam üç storage servisi (Blob, Queue, Table) için gerekli endpointler yaratılmış durumda.

Servislerin local endpointleri.Servislerin local endpointleri.

Bu Endpoint'lere ister doğrudan REST Call'larla gidin ister StorageClient ile gidin bire bir Azure ortamındaki Storage servisleri ile aynı tepkileri vermekle yükümlüler ve itiraf etmek gerekirse şu ana kadar herhangi bir yanlışlarını görmedim :)

Arkada neler oluyor...

Esas işin ilginç tarafı şimdi başlayacak :) Storage Emulator SQL'e bağımlı. Bunun nedeni tüm datayı aslında SQL'de tutuyor olması. Burada çok önemli bir detay var; Storage Emulator'ın datayı SQL'de tutuyor olması Azure ortamında da aynı şeyin yapıldığı anlamına gelmiyor. Hatta açıklamalara göre Azure'daki Storage servislerinin arkasında SQL yok (Zaten mantıksız olurdu) ama arkada ne var diye sorarsanız :) bilmiyorum :)

Lokal yüklemede emülatörün arkasında SQL olması işimizi özellikle debuggine senaryolarında kolaylaştırabiliyor. Ne kadar ki üretkenliğinizi yükseltmek adına Storage Explorer tadında araçlarla çalışmak zorunda kalacak olsanız da :) işin dibine inmek isterseniz aslında basit bir şekilde SQL Management Studio ile bağlanıp emülatörün kullandığı veritabanını da inceleyebilirsiniz.

Storage Emülatörü arkasında SQL'e bir
bakış.Storage Emülatörü arkasında SQL'e bir bakış.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde basit bir şekilde BlobContainer listesini görebiliyorsunuz. Bunun gibi tüm Storage verisini local emülatör SQL'de tutuyor. Acaba yolladıklarım kaydoluyor mu gibi testleri buralarda yapmak mümkün. Tabi yine tekrar etmem gerek; çok alt seviye bir testing aracı olarak düşünmek lazım bu yöntemi.

Azure Emulator

Gelelim bir de işin Azure Emulator tarafına. Azure Emulator bilgisayarınızdaki IIS Express'i kullanarak Web Role emülasyonu yapıyor. Instance'larınızı ve konsollarını tek tek emülatör arayüzünden görebiliyorsunuz. Bir anlamda local bir FC rolü oynamaya çalışıyor.

Azure Emulator
UIAzure Emulator UI

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz deployment'ta sadece bir instance web role var. Buradaki rollerin her birine bağlanıp durumlarını takip edebiliyoruz. Ayrıca buradan instance'ları suspend edebilir farklı durumlara verdikleri tepkileri de ölçebilirsiniz.

Local emülatörün
parçaları...Local emülatörün parçaları...

Yukarıda kabaca local Azure Emülatörünün mimari olarak nasıl da gerçek Azure ortamına benzetilmeye çalışdığını görebilirsiniz. IISConfigurator'dan tutun WaIISHost'larımıza kadar herşey neredeyse aynı. Her Instance için bir HostBootStrapper var ve instance tipine göre de WaWorkerHost veya WaIISHost kullanılarak uygulama ayağa kaldırılıyor. Böylece Azure ortamına çok benzeyen bir debugging deneyimi yaşayabiliyoruz.

Hepinize kolay gelsin.