Azure'a Remote Desktop (SDK2.2)

0 dakikada yazıldı

15458 defa okundu

Düzenle

İlk zamanlarda Azure'a Remote Desktop ile bağlanmak çok daha meşakkatli bir işken artık yeni SDK'ler ile beraber çok basit bir hale geldi. Peki nedir tam olarak bu Remote Desktop? Azure'a Remote Desktop ile bağlanmak ne demek?

Biliyorsunuz deploy ettiğimiz her role'ün birden çok instance'ı var. İşte her bir instance'ın çalıştığı size ait olan sanal makineye remote desktop ile bağlanabiliyorsunuz. Peki bunun amacı ne? Amacı tamamen debugging. Yani remote ile bağlaniyim bazı ayarlar yapıp çıkiyim gibi bir düşünceniz olmasın :) Unutmayın ki bu makineler her an değiştirilebilir, yani bir hata vs olduğunda FC uygulamanızı taşıyabilir ve makinede remote ile bağlanıp yaptığınız tüm değişiklikler uçar gider. O nedenle remote bağlantısını daha fazla bir debugging aracı olarak düşünmek gerek.

Visual Studio'dan Publish

Bugüne kadar önceki makalelerle publish ve upgrade yöntemlerine göz atmıştık fakat hiç Visual Studio içerisindek direk publish denemedik. Remote Desktop konusunda hem azure management panelinden bir sertifika yüklemek hem de servisinizin csdef ve cscfg'sinde ayarlar yapmak gerekiyor. İşte tüm bu ayarları ve süreci kolaylaştırmak adına Visual Studio ile beraber gelen Publish Wizard'ını kullanmak en akıllıcası.

Visual Studio içerisinde Publish Wizard'ı
kullanırken.Visual Studio içerisinde Publish Wizard'ı kullanırken.

Publish Wizard açıldıktan sonra karşınıza boş bir liste gelecek. Benim aşağıdaki ekran görüntüsünde subscription listesinin dolu gelmesine aldanmayın :) O sizde boş gelecek. Şimdi burada aslında yapılması gereken daha önce bahsettiğim gibi bizim azure hesabına ulaşılması için azure'un yönetmin panelinden bir management certificate yüklenmesi sonra onun kendi bilgisayarımızda da ataçlanması vs gibi uzun bir süreç.

Publish Wizard'a Azure hesabımız için yaratılmış bir sertifikayı
vermek
gerekecek.Publish Wizard'a Azure hesabımız için yaratılmış bir sertifikayı vermek gerekecek.

Bunun yerine yukarıdaki ekran görüntüsünde "Sign in" dediğinizde Azure Login sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfaya direk azure hesabınızın LiveID'si ile login olduğunuzda herşey bitmiş olacak. Subscription listesinde üyeliklerinizi bulabileceksiniz.

Import işlemi bittikten sonra uygulamanızı publish etmek istediğiniz subscription'ı seçip sihirbazda yavaş yavaş ilerleyebilirsiniz :)

Remote Desktop seçeneğini aktif hale
getirmeli.Remote Desktop seçeneğini aktif hale getirmeli.

Gördüğünüz gibi aslında webdeki yönetim panelinde yapabildiğimiz çoğu şey bu sihirbazda da yapabiliyoruz. Var olan bir servisi seçip upgrade başlatabilirsiniz veya yeni bir servis bile yaratabilirsiniz. Ekranın en altındaki "Enable Remote Desktop for all roles" ise bizim ilgileneceğimiz seçenek olacak. Checbox'ı işaretledikten sonra yanındaki "Settings" düğmesine basarsanız remote desktop için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifresini de belirleyebilirsiniz.

Artık sihirbazın sonuna doğru ilerlemeye hazırız. En sonda bizi "Publish" düğmesi bekliyor olacak. Basarak hem yaptığımız değişikliklerin hem de uygulamanın yeni sürümünün sunucuya atılmasını sağlayabiliriz.

Visual Studio içerisinden deployment devam
ediyor.Visual Studio içerisinden deployment devam ediyor.

Deployment başladıktan sonra tüm detayları Visual Studio içerisindeki "Windows Azure Activity Log" penceresinden izleyebilirsiniz. Herşey tamamlandığında remote bağlantı için tekrar web yönetim paneline yönlenmemiz gerekecek.

İstediğimiz Instance'a
Remote...İstediğimiz Instance'a Remote...

Yönetim paneline girdikten sonra istediğiniz bir Instance'ın listeden seçip sonrasında yukarıdaki "Connect" düğmesini kullanarak Remote bağlantıyı başlatabilirsiniz. Remote Desktop'a geçtiğinizde sizden Visual Studio içerisindeyken yaratmış olduğunuz şifre istenecektir. Onu da girdiğiniz kendinizi bir anda Azure'daki bir sanal makinenin desktopında bulacaksınız.

Azure'daki makinemizin
diskleri...Azure'daki makinemizin diskleri...

Makineye hazır RDP yapmışken :) biraz ortalığı karıştıralım değil mi? Hatırlarsanız her sanal makineye ek üç tane VHD ataçlanıyordu. Bunlardan üçünü de yukarıdaki listede görebiliyoruz. Birinde işletim sistemi, diğerinde uygulamamız, sonuncusunda da bize özel bir disk alanı bulunuyor.  Bu disk alanının artık kalıcı bir veri saklama ortamı olmadığı fikrine alıştık sanırım :) Son birkaç yazıdır bundan sürekli bahsediyoruz ;)

Small Instance
KonfigürasyonuSmall Instance Konfigürasyonu

Biliyorsunuz Small Instance'da tek çekirdek var. Bu çekirdeğin 2.1 GHz bir AMD olduğunu görmüş olduk. Ayrıca spesifikasyonlara uygun şekilde 1.75GB da RAM'imiz var Small Instance'da.

Uygulamamız diske açılmış
:)Uygulamamız diske açılmış :)

Diskleri biraz daha karıştırdığımızda uygulamamızı da doğrudan kendi diskinde bulabiliyoruz. Bizim web.config işte burada :)

Azure'da bir role altında çalışan
processler.Azure'da bir role altında çalışan processler.

Son olarak gelin bir de sistemde çalışan processlere göz atalım :) Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğün listedeki bazı processler bizi ilgilendiren ve azure mimarisinden tanıdık olduğumuz uygulamalar.

  1. Windows Azure Drives adında bir role ek VHD ataçlanmasını sağlayan ek bir özellik için kullanılır. İleriki yazılarda bu konuya değineceğiz.
  2. Diagnostic dataların toplanmasını ve merkezi bir yere kopyalanmasını sağlar.
  3. Web role'ün IIS ayarlarını yöneten bir WCF named pipes servisi.
  4. Diagnostic dataların toplanmasını ve merkezi bir yere kopyalanmasını sağlar. 
  5. Makineye remote bağlantı yapılabilmesini sağlar.
  6. Windows Azure Monitoring Agent FC Guest Agent'ın yani Windows Azure Guest Agent'ın yüklenmesi, güncellenmesi ve konfigürasyonundan sorumlu.
  7. Windows Azure Runtime Bootstrapper RoleConfig dosyasını okuyup, uygulamak ve rolü ayağa kaldırmakla sorumlu.
  8. Web Role Host FullIIS çalıştıran rollerin dışarıdan giriş noktası. RoleEntryPoint'i bulup çalıştıran arkadaş budur.
  9. FC Guest Agent Guest OS içerisinde firewall, ACL, LocalStorage kaynakları, servis paketi, konfigürasyon ve sertifikalardan sorumlu. Aynı anda Fabric ile konuşan konuşup WaHostBootstrapper'ı çalıştırır.

İşte böylece hem azure'daki bir instance'a nasıl RDP yapabileceğimizi gördük, hem Visual Studio içerisinden deployment senaryosuna göz atmış olduk hem biraz da azure'daki sanal bir makineyi karıştırdık ;)

Hepinize kolay gelsin.