Azure Functions ve TimerTrigger Kullanımı

65 dakikada yazıldı

37886 defa okundu

Düzenle

Belirli zamanlarda veya aralıkla iş yapmak hep problem olmuştur :) Hem istediğim zamanda ve aralıkta çalışmasından emin olmak isteriz hem de altyapıyı ölçeklendirdiğimizde söz konusu işin yine bir defa çalışmış olmasını isteriz :) Hayat zor :) Şaka bir yana, tüm bunlar için Azure Functions içerisinde kullanımı süper basit bir yapı var, adı da timerTrigger. Gelin hızlıca detaylarına göz atalım.

[function.js]

{
 "bindings": [
  {
   "schedule": "0 */2 * * * *",
   "name": "myTimer",
   "type": "timerTrigger",
   "direction": "in"
  }
 ],
 "disabled": false
}

İlk olarak yukarıdaki gibi Azure Functions bindingimizi ayarlıyoruz. schedule kısmında bir CRON Expression kullanıyoruz. Basit bir şekilde {saniye} {dakika} {saat} {gün} {ay} {haftanın günü}
formatında bir tanımdan bahsediyoruz. Bizim yukarıdaki örneğimizde timer beş saniyede bir çalışacak. name parametresinde verdiğimiz değer birazdan yazacağımız Azure Functions'a geçecek olan parametrenin de adı olacak. Timer'ımıza function içerisinden de ulaşabileceğiz. type parametresi bindingin tipini belirliyor malum :) timerTrigger kullanarak geçiyoruz. Son olarak direction için de tabi ki in kullanmamız gerek, zaten farklı bir seçenek pek de olası değil.

[run.csx]

public static void Run(TimerInfo myTimer, TraceWriter log)
{
  if (myTimer.IsPastDue)
  {
    log.Info("Geç kalmışız!");
  }
  log.Info($"Timer {DateTime.Now} zamanında çalıştı.");
  log.Info($"5 dakika sonra çalışma zamanı {myTimer.Schedule.GetNextOccurrence(System.DateTime.Now.AddMinutes(5)).ToString()}");
  log.Info($"Son çalışan zaman {myTimer.ScheduleStatus.Last.ToString()}");
}

Yukarıda da Function kodumuzun kendisini görebilirsiniz. myTimer olarak gelen parametre Timer'ın kendisi. IsPastDue daha önce kaçırılmış bir zamanlamanın çalıştırılıp çalıştırılmadığı dönüyor. Eğer fonksyon çalışma gerektiği zamanda çalıştırılmadı ve sonradan çalıştırılıyorsa burada "True" dönecektir. Tabi buradan çalıştırma isteklerinin kuyruklandığı fikrine falan kapılmayın :) Buradaki durum daha fazla Azure Function'ın çalışması için gerekli ortamın karşılaşabileceği sıkıntılarla alakalı. Örneğin birazdan bahsedeceğimiz blob lease için Storage Account'a ulaşılamamış olabilir. Bu gibi durumlarda Function Timeout'a uğramadan önce gecikirse IsPastDue true gelecektir.

Daha sonraki adımlarda TimerInfo üzerinden alabileceğimiz bazı ek bilgileri de göstermek istedim. Örneğin GetNextOccurrence ile bir zaman verip o zamandan sonra ne zaman Timer'ın çalışacağını alabiliyorsunuz. Bizim timer iki dakikada bir çalışacak ve ben beş dakika sonra hangi zamanda tekrar çalışacağını soruyorum TimerInfo'ya. Son satırda da ScheduleStatus.Last diyerek en son çalıştığı zamanı alıyorum. Eğer bir dakikadan kısa süreli timerlar kullanıyorsanız ScheduleStatus null gelecektir. Bu da hardcoded bir kural.

iki dakikada bir Timer çalışıyor.

Yukarıda da gördüğünüz gibi Timer ile ilgili bir sıkıntımız yok. Normal şartlarda Azure Functions'da Consumption Plan'daysanız birazdan soracağım soruyu sormanız anlamlı olmaz fakat özellikle App Service Plan'daysanız App Service Plan'ı scale ettiğinizde Timer'larınızın her sunucuda çalışıp çalışmayacağından, yani daha basit bir tabirle tek instance olup olmadıklarından emin olamayabilirsiniz. Cevabı; hiç fark etmez. timerTrigger'lar her zaman Singleton ;) Bunu başarabilmek için de host.json'daki storage account ayarlarından gidip bir blob lease alıyor runtime. Eğer function çalıştığında lease alamazsa zaten çalıştığını varsayacak. Eğer bir hata nedeniyle lease bırakılmamışsa bu sefer de tabi ki timeoutu beklemeniz gerekecek.

[host.json]

{
 "singleton": {
  "listenerLockPeriod": "00:01:00"
 }
}

Varsayılan ayarlarda blob lease'ler bir dakikalığına alınır. Fakat isterseniz bunu host.json içerisinde listenerLockPeriod değeri vererek değiştirebilirsiniz. Lock'ı kısaltmak hata durumlarında toparlama hızını da arttıracaktır çünkü sonuç itibari ile timeout beklemek zorunda kalacak bir sonraki instance ama tabi bir de lease yenileme maliyeti var. Eğer Azure Function'ınız 60 saniyeden uzunsa lease'in yenilenmesi gerekir, yoksa iki instance sahibi olabilirsiniz. Bunun için varsayılan ayar da listenerLockPeriod süresinin yarısında lease'in yenilenmesi şeklinde. Özetle, 30 saniyelin bir lock 15 saniyede bir lease yenileme anlamına gelir ki bu da toplam Storage Account transaction sayınızı ikiye katlar. Söylemedi demeyin :)

Bundan sonraki artık size kalmış. İsterseniz timerTrigger ile beraber Queue Binding kullanarak belirli sürelerde kuyruğa iş atarsanız, isterseniz Blob Binding maceralara atılırsınız :) tercih size kalmış. Tabi bunların hiçbirini kullanmayıp istediğiniz kodu da Azure Functions'da çalıştırabilirsin.

Görüşmek üzere.