Azure'da Service Upgrade (SDK2.2)

0 dakikada yazıldı

12518 defa okundu

Düzenle

Azure ortamına bir servisi deploy ettikten sonra doğal olarak bir gün onu upgrade de etmemiz gerekecek :) İşte gibi bir senaryoda ilerleyebileceğim birkaç yol var. Bunlardan ilki normal upgrade prosedürü. Her zamanki gibi Azure projenize sağ tıklar ve package'ı yaratırsınız. Sonra management portalına girersiniz :)

Normal bir upgrade
senaryosu...Normal bir upgrade senaryosu...

Upgrade etmek istediğiniz deployment'ın ana ekranında hemen alt menüden "Update" komutunu verebilirsiniz.

Upgrade sürecini
başlatırken.Upgrade sürecini başlatırken.

Upgrade'i başlattığınız anda karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Yeni deployment için bir isim verebilir ve yani azure deployment paketi ile konfigürasyon dosyasını iletebilirsiniz. Alt kısımdaki seçenekler Update işlemi ile aslında tam olarak el değmesini istediğiniz VM'leri seçebilmenizi amaçlıyor. Örneğin Role listesinden belirli bir Role'ü seçerseniz diğer Role'lerin bulunduğu makienlere deployment yapılmayacaktır. Malum bir Cloud Service Paketi'nde tüm roller var ve yeni bir paket verdiğinizde sistemin hangi rollerde kod değişikliği olduğunu yakalama şansı yok. O nedenle her paket yüklemesinde tüm rolleri update sürecinden geçirmek istemiyorsanız DropDownList'ten doğru Role'ü seçmek işi kolaylaştırabilir.

Altta yer alan iki Checkbox ise aslında epey aydınlatıcı metinlere sahip :) Birincisi Role Boyutu ve Role Instance Sayısı'nda değişiklik yapılıp yapılmadığı soruyor. Eğer değişiklik yoksa sadece paket dağıtımı yapılacak. Son Checkbox ise klasik SLA ile ilgili. Tek Instance Roller varsa bunların deployment'ına ek olarak izin vermeniz gerekiyor çünkü bu deploymentlarda SLA sağlanmayacak.

Buradan itibaren "OK"'e basmanız halinde upgrade işlemi başlayacak ve instance sayınıza göre her upgrade domain gezilerek tek tek otomatik upgrade edilecek.

VIP Swap

Bir diğer upgrade yöntemi ise VIP Swap. VIP Swap aslında arkada hem bir production hem de staging deploymentlarınızın olmasını gerektirir. Yaptığı işlem ise basitçe domainlerle IP'leri değiştirmektir :) Yani bir anda staging deployment'ınızın production, production ise staging olur. Bunun en büyük avantajı tabi ki anında geri dönebiliyor olmanız :) bir sorun gördüğünüz anda çat diye eski haline çevirmeniz mümkün. Bu süreçte kesinlikle sunucularda bir upgrade süreci başlatılmıyor çünkü zaten upgrade edilmiş bir staging ortamını upgrade edilmemiş bir production ile değiştiriyorsunuz.

VIP Swap'in belki tek dezavantajı 2000 instance'lı bir deployment'ınız varsa :) bunu bire bir aynı şekilde hem staging hem de production için tutmak zorunda olmanız. Her iki ortamın CSDEF'lerinin bire bir aynı olması gerekiyor. Eğer CSDEF'te değişiklik varsa VIP Swap yapma şansınız olmayacaktır. Staging'de de aynı kaynakları muhafaza etmeye gelince.. itiraf etmek gerekirse 2000 instance da olsa sonuçta staging'i test amaçlı tutar ve SWAP sonrası herşey yolundaysa staging sunucularını silerseniz sonuçta sadece kullandığınız saat kadar ödeme yapacağınız için çok büyük bir sorun da yaratmayacaktır.

VIP SwapVIP Swap

VIP Swap yapabilmek için herhangi bir deployment'ın dashboard'unda alt menüden "Swap VIP" komutunu verebilirsiniz. İşlem zaten süper kolay tamamlanacaktır ;)

Kolay gelsin.