Azure'da Fault Domain ve Update Domain Nedir? Nasıl ayarlanır?

0 dakikada yazıldı

25398 defa okundu

Düzenle

[Aşağıdaki makalenin SDK2.2 ile beraber yeni Azure özelliklerine uygun şekilde güncellenmiş halini burada bulabilirsiniz.]

Azure ortamında yayınlayabileceğimiz role'lerin instance count ve instance size gibi özellikleri olduklarını daha önceki yazılarda görmüştük. Böylece uygulamamızın kaç sanal makinede çalışacağına, ne kadar kaynak kullanacağına karar verebiliyoruz. Azure'un en önemli noktalarından biri ise Fault Tolerance yani hata toleransı. En basit noktada Microsoft, Azure ortamındaki uygulamalarda %99.95 uptime (çalışır durumda olma) garantisi veriyor. Bu garantiyi verebilmek için tabi Microsoft'un bir şartı var, o da her role'ün en az iki instance olması. Bu istek tabi ki çok doğal bir istek fakat %99.95'i garantilemek ve hatta yükseltmek için aklımızda bulundurmamız gereken birkaç detay daha var. İşte bunlar da Fault Domain ve Update Domain ;)

Fault Domain

Varsayılan ayarlarda her role'de en az iki tane Fault Domain oluyor. Maalesef şimdilik Fault Domain sayısını biz belirleyemiyoruz ve tamamen bizden bağımsız bir şekilde FC (Fabric Controller) tarafından yönetiliyor. Normal şartlarda iki instance bir role yüklediğimizi düşünürsek her bir instance ayrı Fault Domain'lere alınacaktır.

Fault Domain'lerin amacı network seviyesinde veya doğrudan donanım seviyesinde hatalar olduğunda uygulamanızın ayakta kalmasını sağlamak. Bunun için iki instance olan bir role'ün her instance'ı Azure DataCenter'ı içerisinde farklı Rack'lere yerleştiriliyor. Eğer bir Rack'te sorun çıkarsa söz konusu instance başka bir noktaya taşınana kadar FC Load Balancer'a trafiği kalan instance'lara göndermesini söylüyor. Bu sürede yeni VM (sanal makina) hazır olduğunda uygulamanız oraya yüklenerek yine trafik aktarımı başlatılıyor.

Upgrade Domain

Azure ortamında projenize bir upgrade gönderdiğinizde doğal olarak tüm instance'ların kapatılıp, upgrade edilip tekrar açılmaları düşünülemez. Uygulamanız çalışır durumdayken bir yandan da bölüm bölüm upgrade edilmeleri gerekiyor. İşte bu noktada UpgradeDomain'ler devreye giriyor. UpgradeDomain'leri "beraber upgrade edilecek instance" grupları şeklinde düşünebilirsiniz. Eğer iki instance uygulamanız varsa önce ilki Load Balancer'dan çıkartılacak ve upgrade edilecek, sonra da ikincisi. Böylece dışarıdan gelen taleplere sürekli olarak cevap verebilen ve ayakta olan bir instance kesinlikle olacak. Azure içerisinde Upgrade Domain sayısının varsayılan değeri 5.

UpgradeDomainCount csdef
içerisinde.UpgradeDomainCount csdef içerisinde.

UpgradeDomain sayısını isterseniz CSDEF içerisinde düzenleyebilirsiniz. UpgradeDomain sayısı ile FaultDomain sayılarının ve tabi ki instance sayınızın farklı durumlardaki birleşimi çok farklı sonuçlar verebilir. Bu konuda çok yapabileceğiniz birşey olmasa da :) en azından başınıza neler gelebileceğini bilmenizde fayda var.

Diyelim ki UpgradeDomainCount sayısını ayarlamadınız ve varsayılan değeri olan 5 ile kaldı. Uygulamanızı ise 3 instance olacak şekilde ayarladınız. Karşınıza çıkabilecek seçeneklerden biri aşağıdaki şekilde;

Senaryo 1Senaryo 1

Yukarıdaki manzara çok güzel gözüküyor. Herşey güzel bir şekilde dağıtılmış. FaultDomain'lerden biri giderse geriye iki instance kalacağı garanti. Aynı şekilde Upgrade gerçekleşirken de tek bir instance dışarı çekilecek ve upgrade tüm instance'lara tek tek yapıldığı sürede de en az iki instance sahibi olacağımızı biliyoruz. Yani :) 3 instance olarak düzenlediğimiz senaryoda arada sırada 2 instance'a düşme ihtimalimiz var. Tabi burada şu notu da iletmem gerek, FaultDomain'lerin çatlaması her dakikada bir olan birşey değil. Belki de aylarca hiç başınıza gelmeyecek ki zaten başınıza gelse de pek farkına varabileceğinizi sanmıyorum ama yine de bu durumu akılda tutmak gerek. 3 instance olduğunda 10 dakika için sadece 1 instance kaybediyor olmak çok problem olmasa da 3000 instance kullanırken 10 dakikalığına 1000 instance kaybetmek ciddi sorun olabilir.

Senaryo 2Senaryo 2

Peki ya FC performans kazanmak amacıyla toplam 3 instance'ınızın ikisini aynı Fault Domain'e koyma kararı alırsa? Fault Domain sayısını bizim belirleyemediğimizden bahsetmiştik. İşte böyle bir durumda hangi Fault Domain'de hata yaşandığına göre 1 veya 2 instance'a düşme şansınız var. Hatta daha da felaket senaryolarına doğru ilerlersek eğer network seviyesinde / Rack seviyesinde hata gerçekleşirken siz de upgrade gerçekleştiriyorsanız :) yukarıdaki resimden hem UpgradeDomain2'yi hem de Fault Domain 1'i kaldırırsanız... servisiniz tamamen aşağı inmiş oluyor. Tabi burada şunu diyebilirsiniz :) Fault varsa neden upgrade domain'e upgrade çakarsın ki? :) ya tam upgrade anına denk geldiyse ve zaten upgrade süreci başlamıştıysa :) Çok ince bir ip üzerinde olduğumuzun farkındayım, milyonda bir ihtimallere doğru ilerliyoruz ama en azından bu detayları bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

Senaryo 3Senaryo 3

Şimdi gelin biraz daha farklı bir senaryoya gidelim :) Role'ümüz 9 instance. UpgradeDomainCount'u da 3 olarak ayarladık. FC de 3 Fault Domain düzenlemiş. Yine milyonda bir senaryosuna gidersek ve Upgrade esnasından farklı bir Rack'de hata oldu dersek, 9 instance'dan 4'e düşüyoruz. Cılkını çıkardığımın farkındayım :) Ama umarım genel perspektifi aktarabilmişimdir.

Görüşmek üzere ;)