Azure API Management Policy Kullanımı

0 dakikada yazıldı

21253 defa okundu

Düzenle

Bir önceki yazıda Azure API Management konusuna hızlı bir giriş yapmıştık. Basit bir servisi alıp wrap etmiştik. Bu yazıda biraz daha derinlere girip sadece UrlReWrite değil farklı transformasyonlara da göz atacağız. Bunun için API Management portalındaki Policies sekmesine yönelmemiz gerekiyor.

Policy'ler ile bir çok farklı hareket yapmak
mümkün.Policy'ler ile bir çok farklı hareket yapmak mümkün.

Policies ekranına geçtiğinde portalınızdaki bir ürün, API ve sonrasında da API'ın operasyonunu seçmeniz gerekiyor. Bir önceki makalede hazırladığımız HavaDurumu servisinden ilerleyecek olursak bizim zaten bir GET operasyonumuz vardı. Hatırlarsanız kullandığımız harici servis XML çıktı veriyordu. Gelin biz bu XML'i bizim API'larımızdan gerektiğinde JSON olarak verilebilecek hale getirelim. Bunun için "Configure Policy" düğmesine tıklayarak sağ tarafta bulunan olası policy askyonlarından "Convert XML to JSON"ı alıp orta kısma sürüklemeniz gerekiyor. Burada editör çok da süper bir editör değil açıkçası :) O nedenle XML dokümanı içerisinde doğru şeyleri doğru yerlere koymazsanız hata alırsınız.

<policies>
  <inbound>
    <base />
    <rewrite-uri template="forecast?q={sehir}&amp;mode=xml" />
  </inbound>
  <outbound>
    <xml-to-json kind="direct" apply="content-type-xml" consider-accept-header="true" />
    <base />
  </outbound>
</policies>

Kullanacağımız final policy dosyası yukarıdaki gibi olacak. Outbound tagının içerisinde çıkışta XML-JSON çeviri işlemi yapacağımızı ekliyoruz. Bu işlemi yaparken de API'mıza gelen talepteki Accept Header'ına saygı duyacağımızı belirtmemizde fayda var. Aksi halde sürekli JSON vermek durumunda kalabiliriz. Bence isteyenin kendi istediği çıktıyı seçebilmesi önemli.

JSON Output
hazır.JSON Output hazır.

Artık dışarıdan API'mız çağrıldığında eğer Accept Header'da app/json varsa API'mız kendisine gelen XML'i JSON'a çevirerek dışarıya verecek. Böylece aslında bakarsanız olası bir senaryoda şirket içerisindeki bir XML çıktıya sahip servisi alıp güzel bir JSON API'ına UrlRewrite ile REST API konseptine uygun bir şekilde toparlayarak işimizi hızlıca bitirebiliyoruz. Gelin bir adım daha ileri giderek bir de output cache ekleyelim API'mıza. Sürekli içerideki diğer servise gitmek istemeyebiliriz.

<policies>
  <inbound>
    <cache-lookup vary-by-developer="true" vary-by-developer-groups="false" downstream-caching-type="public">
      <vary-by-header>Accept</vary-by-header>
      <vary-by-header>Accept-Charset</vary-by-header>
    </cache-lookup>
    <base />
    <rewrite-uri template="forecast?q={sehir}&amp;mode=xml" />
  </inbound>
  <outbound>
    <xml-to-json kind="direct" apply="content-type-xml" consider-accept-header="true" />
    <base />
    <cache-store duration="90" caching-mode="cache-on" />
  </outbound>
</policies>

Bu sefer policymizin iki farklı ayağına da dokunmamız gerekiyor. InBound ayağında eğer varsa önbelleklenmiş bir şey onu dışarıya aktarmamız gerek. O nedenle InBound'da Cache-Lookup yapıyoruz. Lookup yaparken cache'in neye göre invalide olacağına karar verebilirsiniz. Benim örneğimde ilk olarak her developer için ayrı önbelleklenme şartı koştum fakat developer grouplarına göre ise önbelleği ayırmadım. Developer Group konsepti Azure Management API'ın Management ekranında var olan bir gruplama yapısı. Son olarak Accept Header'ının ve Charset'in de ayrı ayrı önbelleklenmesi şart :) JSON isteyene XML vermek istemiyorsanız :)

Önbellek ayarlarını yaptıktan sonra sıra geliyor çıkış noktasında önbellek çıktısını açıp önbellek süresini belirlemeye. Bizim örneğimizde önbellek süresi 90 saniye.

Önbellekleme 90
saniyede.Önbellekleme 90 saniyede.

Yukarıdakiler gibi bir çok policy aksyonu mevcut. Bunların içerisinde full text replace bile var :) Açıkçası XSLT tadında bir şema transformasyon aracı olsaydı tadından yenmezdi :) ve belki de şu an bulunan çoğu policy aksyonunu daha generic bir seçenekle sağlamış olabilirlerdi. Fakat öyle bir şey yok :) Nitekim API Management'a aşırı yük yüklemek de çok doğru olmayabilir. Özellikle önbelleklemeyi açmazsanız ve çok fazla response processing yaparsanız yavaşlıklarla baş başa kalabilirsiniz veya sırf bu nedenle scale etmek zorunda da kalabilirsiniz. O nedenle belki de en önemli noktalardan biri doğru önbellekleme politikasını tanımlamış olmak. Tabi önbelleğinizi toplam miktarı da bir noktaca scale etmenize neden olabilir :) Tabi günün sonunda bu servisleri sattığınızı düşünürsek pek de büyük dert olmasa gerek.

Görüşmek üzere.