ASP.NET 4.5'teki dahili JS/CSS Minification

0 dakikada yazıldı

39373 defa okundu

Düzenle

Build ikinci gün keynote'undan en çok hoşuma giden şeyler biri ASP.NET 4.5'teki JavaScript ve CSS minification özelliğiydi. Biliyorsunuz artık projelerimizde birçok JavaScript ve CSS dosyaları bulunuyor. Bu dosyaları ayrı ayrı HTML dosyalara include ediyoruz. Durum böyle olunca her bir dosya için tarayıcı tarafından ayrı istekler gönderiliyor sunucuya ve bu da sayfanın tamamen yüklenmesini geciktirmiş oluyor. Bunun çözümü tüm bu dosyaları birleştirip tek bir dosya haline getirmek ama bu sefer de kodların yönetimi, versyonlaması vs sıkıntılı olabiliyor. Yine de çoğu zaman production'a geçiş sürecinin bir adımı olarak elle minification yaptığımız oluyor.

ASP.NET 4.5 ile beraber bu işlem otomatik hale geliyor. JavaScript veya CSS dosyalarını bir klasör altında topladıktan sonra ASP.NET 4.5 alfabetik sıra ile bu dosyaları runtime'da birleştirip stream edebiliyor. CSS dosyalarını birleştirirken özellikle ilk başka reset.css ve normalize.css dosyaları alınıyor birleştirmeye.

[HTML]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}     

Tüm JavaScript dosyalarınızı projenize Scripts adında bir klasörü
attığınızı düşünürsek yukarıdaki gibi bir script inclusion gerekli
birleştirmenin yapılarak istemciye gönderilmesini sağlayacaktır.

**[HTML]**

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}
    <link href="styles/css" rel="Stylesheet" />

CSS dosyalarınızın bulunduğu styles adında bir klasörün var olduğunu düşünürsek CSS'lerin birleştirilip stream edilmesi için de yukarıdaki gibi bir link yeterli olacaktır.

Eğer ki birleştirilecek dosyaların tiplerini, yerlerini ve stream edilecek adresini değiştirmek isterseniz bunu Global.asax içerisinde aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

[C#]

``` {style="font-family: Consolas; font-size: 13; color: black; background: white;"}         Bundle Yeni = new Bundle("/Scriptlerim", typeof(JsMinify));         Yeni.AddDirectory("/scriptklasoru", "*.js", false);         Yeni.AddFile("/scriptklasoru/tek.js");         BundleTable.Bundles.Add(Yeni); ```

Yukarıdaki kodumuzda birleştirilecek dosyaların sunulacağı adresi ve birleştirmek için kullanılacak sınıfı Bundle sınıfına parametre olarak geçiyor. Böylece yarattığım yeni birleştirme paketine sonrasında da AddDirectory veya AddFile ile tek tek dosya veya klasör ekliyoruz. Son olarak da BundleTable'a yarattığımız paketi ekleyip işimizi bitiyoruz.

Şu anda yapamadığımız birşey olmasa da yapılma şeklini kolaylaştırarak minification'ı ASP.NET'in parçası haline getirmek bence çok hoş bir hareket olmuş.

Hepinize kolay gelsin.

Bu makale Visual Studio 11 Express for Windows Developer Preview\ ve Windows 8 Developer Preview Build 8102 kullanılarak yazılmıştır.