ASP.NET 4.0 UrlRouting Deployment Problemi

0 dakikada yazıldı

26144 defa okundu

Düzenle

Herkese Günaydın! :) ASP.NET 4.0'dakiUrlRouting hakkında çoook önceleri, evet 2 yıl önce bir blog yazısı yazmıştım. Blog'u yazarken de bu mekanizmayı kullandım. Deployment esnasından Web.Config içerisinde yapmak zorunda kaldığım bir değişikliği sizlerle de paylaşmak istiyorum ki siz de herşey bitip siteyi deploy ettikten sonra "Neden çalışmıyor bu?" diye kıvranmayın.

[Web.Config]

    \<system.webServer>\         \<validation validateIntegratedModeConfiguration="false" />\         \<modules runAllManagedModulesForAllRequests="true">\           \<remove name="UrlRoutingModule"/>\           \<add name="UrlRoutingModule" type="System.Web.Routing.UrlRoutingModule, System.Web, \                 Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a" />\         \modules\>\         \<handlers>\           \<add name="UrlRoutingHandler" preCondition="integratedMode" verb="*" path="UrlRouting.axd" \                type="System.Web.HttpForbiddenHandler, System.Web,\                           Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=b03f5f7f11d50a3a"/>\         \handlers\>\     \system.webServer\>

İşte yukarıda gördüğünüz handler ve modüllerin siteye eklenmesi gerekiyor. Bunlar esasında IIS ayarları fakat IIS7 ile beraber biliyorsunuz bu ayarlar siteninWeb.Config dosyasında saklanıyor, o nedenle rahatlıkla bu satırları ekleyip tüm sorunları çözebilirsiniz. Unutmadan ufak bir hatırlatma daha yapiyim. Tüm bunların çalışması için IIS'te site'ın bulunduğu Application Pool'un Integrated Mode'da olması da şart.

Sabah sabah ufak bir ipucu ile güne başlamanın verdiği rahatlık ile :) görüşmek üzere!