Açılmayan Lumia920'yi tekrar hayata döndürmek

0 dakikada yazıldı

56221 defa okundu

Düzenle

Bundan bir süre önce Lumia920'mim saçmalamaya başlamıştı ve bende çözüm arayışı içerisinde telefona bir reset atmıştım. Reset atmamla beraber telefon boot olmamaya başladı. İlk açılışta "Nokia" logosu geliyor ve orada takılıyordu. Ne denediysem olmadı, olamadı... Ben de bıraktım.

Bugün probleme tekrar yoğunlaştım ve biraz daha derinden daldım. Telefonu tekrar imajlamak gerektiği belliydi. O nedenle araştırmalarıma başladım, birkaç yerde tökezledim ama sonuç başarılı Lumia920 artık hayata geri döndü. Peki yolda neler yaptım? Başıma neler geldi? İşte bu blog post Lumia920'yi hayata döndürme maceramı içeriyor :)

WPCentral'da hayat kurtarır...

Ne zaman bir telefonla ilgili böyle bir "kurtarma operasyonuna" girişsem her zaman çözümü WPCentral'da bulmuşumdur. Bu sefer de öyle oldu. Aşağıdaki adresteki makale aslında maceranın büyük kısmını ve yapılması gerekenleri anlatıyor.

http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-920/203979-fix-bricked-920s-after-reset-flash-process-defined-inside.html

Peki neler yapıyoruz?

İlk olarakNaviFirmPlus 1.7 veNokia Care Suite 5'i indirmek gerekiyor. Linkleri doğrudan yukarıdaki adresten aldım. Aslında her iki uygulamaya da gerek var mı pek emin değilim. Birazdan yolda başıma gelenleri anlatırım :)

NaviFirm'i indirdikten sonra çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir manzara gelecek. Uygun Lumia920 modelini bulmanız işin en dertli tarafı zaten. Benim Lumia920 Build konferansında hediye edildiği için ben cihazın ne model olduğunu falan bilmiyordum ve hala da bilmiyorum :) Kendimce "Developer Device" diyerek o imajı seçtim ve çalışmadı :) Artık size de iyi şanslar diliyorum. Ama unutmadan, o listede Turkcell imajları vs gördüm ben. Şimdiden söylemesi, eğer Türkiye'den aldıysanız işiniz kolay olabilir.

NaviFirm Plus'da cihaz imajını
ararken.NaviFirm Plus'da cihaz imajını ararken.

Son noktada tüm seçimleri yapınca uygulamada sağda bir dosya listesi oluşacak. Hepsini seçip "Download"a basıyorsunuz. Toplam 1 GB'lık bir downloaddan bahsediyoruz. İşlem bitince indirdiğiniz tüm dosyaları alıp bilgisayarınızda "C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\rm-820\" klasörüne kopyalamanız gerek. Eğer dosya yolunda var olmayan klasörler varsa bire bir aynı dosya yolunu oluşturacak şekilde klasörleri de yaratın. Zaten eğer Nokia Suite'i yüklediyseniz Packages klasörüne kadar tüm klasörlerin var olması gerek.

Şimdi sıra geldi bu imajı Nokia Care Suite ile açmaya. Care Suite'in yüklendiği yerde "Product Support Tool for Store 5" diye bir uygulama var. Uygulamayı açıp "File / Open Product" diyip "RM-820"'yi seçmeniz gerekiyor. Sonrasında alt soldan "Programming / Recovery" demelisiniz. Son olarak "Start" diyerek işlemi başlatıyorsunuz.

İşte bu noktada hafiften işler karıştı bende çünkü "Product Code does not match" diyerek güzel bir hata aldım ve indirdiğim imajın yanlış olduğunu anladım. Hemen Nokia Care Suite'deki "Find Online" düğmesini kullanarak yeni bir image daha indirdim :) Bu sefer şansımı AT&T'den yana kullandım. Malum cihazı amerikadan aldığım için belki uyar diye düşümdüm ki tutturmuşum.

Nokia Care Suite ile image
download.Nokia Care Suite ile image download.

Ben tekrardan yeni imajı indirerek devam ettim. İşlemi tamamlamak için telefonun ses azaltma düğmesi ile açma düğmesini basılı tutmanız gerekiyor. Telefon titreyince "Start"a basın ve düğmeleri de bırakıp hemen bu sefer de ses yükseltme tuşunu basılı tutmaya başlayın.

Yeni image load olurken Lumia920'nin kırmızı
hali...Yeni image load olurken Lumia920'nin kırmızı hali...

Ekranda gözüken Nokia logosu yukarıya doğru çıkacak ve sonrasında da Image yüklenirken yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere telefon kırmızı bir ekran açarak yükleme sürecini gösterecek.

İşte bu kadar... önemli olan doğru imajı seçebilmiş olmak. Bende biraz zor oldu o kısım :) Nitekim Nokia Care Suite içerisinden image download edilebilirken neden NavSuite'i kullanalım onu da anlamış değilim ama sanırım bir farklılık var ki ben Nokia Care Suite'de Turkcell sürümü cihazın imajınıı göremedim oysa NaviFirm'de vardı. Yani özetle bence siz de aynı yoldan gidin ve farklı maceralarınız olursa aşağıya yorum bırakmaktan da çekinmeyin.

Görüşmek üzere.