Windows 8 Metro Uygulamalarında Performans Metrikleri

0 dakikada yazıldı

29442 defa okundu

Düzenle

Windows 8'in Metro arayüzü için uygulama geliştirirken bu arayüzlerin tablet donanımında çalışacağını göz önüne alarak performansa da dikkat etmek gerekiyor. Aynı Windows Phone ortamındaki emülatörde olduğu gibi Windows 8 içerisinde de uygulamalarınızla ilgili performans metriklerini çalışma zamanında görebileceğiniz "Legend"lar overlay olarak uygulamalara eklenebiliyor.

Overlay gelen performans
metrikleri...Overlay gelen performans metrikleri...

Yukarıda gördüğünüz uygulama doğrudan Win8 Developer Preview ile beraber gelen Sudoku uygulaması. Performans metrikleri ile ilgili Legend açıldığında ekranın sol üstünde bazı garip sayılar görüyoruz :)

Performans sayaçlarının
anlamları.Performans sayaçlarının anlamları.

İşte o garip sayıların anlamları. Görseli itiraf ediyorum :) Build'den oturumlardan birinden çaldım :) Buradaki performans sayaçlarını kullanırken Composition ve UI Thread mantığının WP7'deki gibi burada da olduğunu görmüş oluyoruz.

Peki bu sayaçları nasıl açarız?

Bu sayaçları açmak için sevgili dostumuz regedit.exe'ye seslenmemiz gerekiyor. İşte aşağıda regedit'de editlemeniz gereken yerler.

[registry / 32-bit]

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Xaml\EnableFrameRateCounter = 1

[registry / 64-bit]

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\\ Xaml\EnableFrameRateCounter = 1

Özellikle 64-bit makinelerde XAML key'ini ve DWORD'ü sizin yaratmanız gerekecek. Bu ayarları yaptıktan sonra rahatlıkla metrikleri managed uygulamalarda görebilirsiniz. Maalsef bu metrikler HTML5 uygulamalarında şu an için gözükmüyor.

Hepinize kolay gelsin!

Bu makale Windows 8 Developer Preview Build 8102 kullanılarak yazılmıştır.