Visua Basic 2008 ve LINQ2XML için XML2Schema Aracı

0 dakikada yazıldı

10395 defa okundu

Düzenle

Daha önceki yazılarımda sadece VB'de çalışan ve benim "inline XML" diyebileceğim VB kodları içerisinde doğrudan XML yazımının kullanılmasından bahsetmiştim. İşin kötü tarafında bu noktada Visual Studio'nun Intellisense desteği maalesef bizim hedef XML'in içeriğini inceleyerek otomatik bir Intellisense oluşturamıyor. "Çok şey istiyorsunuz!" dediğinizi duyar gibiyim ama benim gibi çok isteyen olmuş ki Visual Basic 2008 için özel "XML to Schema Tool for Visual Basic 2008" üretilmiş. Aşağıdaki adresten aracı bilgisayarınıza indirerek hemen yükleyebilirsiniz. (LINQ2XML kullanacaklara ŞİDDETLE tavsiye ediyorum :))

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=9ac5a653-563a-4204-a4eb-dddcae80b244&displaylang=en

LINQ2XML ile XML dosyaları üzerinde çalışmak gerçekten kolaylaştı. Üzerine bir de VB'nin kolaylıkları ve yukarıdaki araç eklenince iş gerçekten çocuk oyuncağına dönüşüyor.

Nasıl kullanacağız?

Herhangi bir proje yarattıktan sonra doğrudan "Solution Explorer" içerisinde projeye sağ tuş ile tıkladıktan sonra "Add / New Item" diyerek karşınıza gelen menüden "XML to Schema" seçeneğini seçebilirsiniz.

XML to Schema
dosyası.XML to Schema dosyası.

Dosyası eklediğiniz anda karşınıza bir seçenek daha gelecek. Bu seçenekler arasında hedeflediğiniz, yani kullanacağınız esas XML dosyasının konumu soruluyor. İsterseniz "Add from File" ile sisteminizdeki bir dosyayı veya "Add from Web" ile doğrudan internetteki bir dosyayı veya "Add as XML" ile kullanacağınız XML verisini Visual Studio içerisinde yazabilirsiniz. Biz örneğimizde her zamanki gibi TCMB döviz kurlarını alalım.

TCMB döviz kurlarını
alıyoruz.TCMB döviz kurlarını alıyoruz.

XSD dosyasını bu şekliyle projemize ekledikten sonra artık sıra geldi kodumuzu yazmaya. Artık bir önceki adımda eklediğimiz XML dosyasının içeriğinden oluşturulan Intellisense'i kullanabiliriz.

LINQ2XML Intellisense
desteği.LINQ2XML Intellisense desteği.

Hepinize kolay gelsin ;)