INETA NEXT Diyarbakır'dan Geçti!

0 dakikada yazıldı

17649 defa okundu

Düzenle

Bu hafta sonu iki gün boyunca INETA NEXT turumuzun ilk ayağı olan Diyarbaklır'daydık. Sevgili Muammer Benzeş ve Erkan Balabanile beraber sunduğumuz oturumlarda, Silverlight 4, ASP.NET 4, VB 10, C# 4, Windows 7 ve WPF 4 gibi konulardan bahsettik. Benim için çok eğlenceli olduğu kadar da güzel bir iki gün oldu.

INETA NEXT
DiyarbakırINETA NEXT Diyarbakır

Organizasyon boyunca öğrenci katılımının yanı sıra Diyarbakır Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü gibi birçok devlet kurumundan da görevli arkadaşlarla tanışma şansımız oldu. Yukarıdaki fotoğraftan görebileceğiniz üzere standart community aktivitelerine göre biraz yaş ortalaması yüksek :) Bu çerçevede anlattıklarımızın kısa vadede gerçek hayata geçmesi olasılığı da bir o kadat yüksek oluyor. Etkinlik sonunda dağıttığımız değerlendirme formlarından birindeki yorum hem etkinliğin faydasını hem de etkisini özetliyordu :) "Çok güzel ve yeni teknolojilerle neler yapılabileceği öğrendik. Artık yazılımcı ekibimizin bizden çekeceği var!" :)

Diyarbakır'da yazılım sektörü
nerede?Diyarbakır'da yazılım sektörü nerede?

Etkinliğimizde bulunan katılımcılardan Murat the Hiperaktive :) (Kendisine bu ismi taktık ama daha haberi yok) Diyarbakır'ın yazılım sektörü çerçevesinde ne kadar parlak bir noktada olduğunun ip uçlarını veriyor. Murat Bey bir müşterisinin ihtiyaçlarını tespit edip hem donanım hem de yazılım kısmı ile ilgilenerek gerekli çözümleri üretip gerçek hayata geçirmiş. Bunun gibi Diyarbakır içerisinde ve dışında kullanılan bir çok yazılımdan bahsetme şansı oldu bize. Özellikle bu yazılımlardan birini yakından inceleme şansımız oldu. Nasıl mı? Bir künefeci için yapmış olduğu sistemi yerinde gösterdi :) Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz üzere künefe siparişimi bir masadaki bir ekrandan giriyorum ve sipariş otomatik olarak alt kattaki bir bilgisayara düşüyor. Sistemin detaylarına girmeyeceğim fakat garsonsüz ve iki katlı bir künefecenin yaratılmasında bu yazılımın büyük katkısı olduğu kesin. Fikir süper, implementasyon süper! Kısmen tek kişilik dev kadro olarak kendisine "Helal olsun!" diyorum.

Etkinlik duyurusu Diyarbakır
caddelerinde.Etkinlik duyurusu Diyarbakır caddelerinde.

Etklinliğimize Dicle Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Özellikle sevgili hocamız Mehmet Siraç Özerdem'e buradan milyonlarca kez teşekkür etmek istiyorum. Diyarbakır'da etkinliğimizin kahramanı olan hocamızın misafirperverliği kesinlikle istisnai bir mükemmeliğe sahipti. Tabi ek olarak konuşmacılarımıza ve tüm katılımcılarımıza da onlarca teşekkürler. İki gün boyunca bizi yalnız bırakmadınız.

Umarım katılan herkes için faydalı bir etkinlik olmuştur. Bizim için muhteşemdi. INETA NEXT Turu'na Diyarbakırı dahil ettiğimiz için ÇOK memnun kaldım. Bir dahakine görüşmek üzere Diyarbakır!